Ustecka Orkiestra Dęta nieustannie stara się rozwijać dążąc do coraz doskonalszego brzmienia.      Rozwój ten opiera się nie tylko na godzinach spędzonych przez naszych muzyków na ćwiczeniach indywidualnych oraz zespołowych w trakcie prób. Jednym z elementów doskonalenia brzmienia, jest również wymiana starych i wyeksploatowanych instrumentów na nowe. W ostatnim okresie orkiestra wzbogaciła się o nowe instrumenty. Stare wysłużone saxhorny tenorowe zostały zastąpione przez dwa egzemplarze nowiutkich instrumentów o nazwie eufonium firmy Yamaha. Wymiana taka jest zgodna z trendem jaki panuje w ostatnich latach w profesjonalnych orkiestrach marszowych.

Eufonium określane inaczej jako tuba tenorowa, posiada skalę zbliżoną do puzonu w połowie między tubą basową a trąbką, świetnie uzupełniając środkowy rejestr orkiestry, a miłe dla ucha brzmienie przypomina dźwięk waltorni. W odróżnieniu od sakshornów eufonium ma przekrój stożkowy a nie cylindryczny, a jego brzmienie jest pełniejsze i bardziej donośne, przy podobnej skali dźwięków i identycznej aplikaturze (palcowaniu).
Ponadto dzięki miesiącom wyrzeczeń i rozsądnemu gospodarowaniu funduszami pochodzącymi z dotacji miejskiej i składek członkowskich, orkiestra wzbogaciła się o nowy saksofon altowy z najwyższej serii 1100 firmy Jupiter, jest to instrument o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny, posiadający solidne wykonanie oraz duże walory brzmieniowe przy rozsądnym koszcie zakupu.

W nieco wcześniejszym okresie orkiestra zakupiła suzafon firmy Jupiter, instrument marszowy stanowiący odmianę tuby basowej, o potężnym niskim brzmieniu i bardzo reprezentacyjnym wyglądzie w czasie marszu.

Jesteśmy pewni, że nowe instrumenty pozwolą nam w jeszcze lepszy sposób realizować muzyczne cele stowarzyszenia oraz uprzyjemniać czas naszym wiernym słuchaczom i sympatykom.