Nowe instrumentarium orkiestry

22 sie

Ustecka Orkiestra Dęta nieustannie stara się rozwijać dążąc do coraz doskonalszego brzmienia.      Rozwój ten opiera się nie tylko na godzinach spędzonych przez naszych muzyków na ćwiczeniach indywidualnych oraz zespołowych w trakcie prób. Jednym z elementów doskonalenia brzmienia, jest również wymiana starych i wyeksploatowanych instrumentów na nowe. W ostatnim okresie orkiestra wzbogaciła się o nowe instrumenty. Stare wysłużone saxhorny tenorowe zostały zastąpione przez dwa egzemplarze nowiutkich instrumentów o nazwie eufonium firmy Yamaha. Wymiana taka jest zgodna z trendem jaki panuje w ostatnich latach w profesjonalnych orkiestrach marszowych.

Eufonium określane inaczej jako tuba tenorowa, posiada skalę zbliżoną do puzonu w połowie między tubą basową a trąbką, świetnie uzupełniając środkowy rejestr orkiestry, a miłe dla ucha brzmienie przypomina dźwięk waltorni. W odróżnieniu od sakshornów eufonium ma przekrój stożkowy a nie cylindryczny, a jego brzmienie jest pełniejsze i bardziej donośne, przy podobnej skali dźwięków i identycznej aplikaturze (palcowaniu).
Ponadto dzięki miesiącom wyrzeczeń i rozsądnemu gospodarowaniu funduszami pochodzącymi z dotacji miejskiej i składek członkowskich, orkiestra wzbogaciła się o nowy saksofon altowy z najwyższej serii 1100 firmy Jupiter, jest to instrument o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny, posiadający solidne wykonanie oraz duże walory brzmieniowe przy rozsądnym koszcie zakupu.

W nieco wcześniejszym okresie orkiestra zakupiła suzafon firmy Jupiter, instrument marszowy stanowiący odmianę tuby basowej, o potężnym niskim brzmieniu i bardzo reprezentacyjnym wyglądzie w czasie marszu.

Jesteśmy pewni, że nowe instrumenty pozwolą nam w jeszcze lepszy sposób realizować muzyczne cele stowarzyszenia oraz uprzyjemniać czas naszym wiernym słuchaczom i sympatykom.